Mi az és hogy működik a női óvszer?
Amikor általában az óvszerről beszélünk a hagyományos férfi óvszer jut az eszünkbe, de létezik női óvszer is! Az egyetlen olyan fogamzásgátló eszköz, melyet nők számára terveztek, és egyaránt véd a nem kívánt terhességtől valamint a szexuális úton terjedő betegségektől is. A BBC oldalán megjelent összeállítás szerint a női óvszer első prototípusát Lasse Hessel dán orvos készítette el 1987-ben.
Először az AIDS elleni világkonferencián mutatták be 1992-ben. Kifejezetten nők számára tervezték, ám nem latexből készül, hanem poliuretánból, ami vékony, ám erős anyag, és melynél kisebb az allergiás reakció esélye. 1993-ban a Wisconsin Pharmacal piacra dobta – hat évig tartott, míg a termék átment az USA szigorú egészségügyi szabályozórendszerén -, a hüvelybe helyezendő poliuretán zsák hatalmas elismerést és lelkesedést váltott ki egészségügyi szakértőkből. Az azóta eltelt két évtized mégsem hozott igazi áttörést a női óvszer használatában.
Az óvszernek mindkét végén gyűrű található. A kisebbik, mely a hüvelybe kerül, pontosan illeszkedik a méhnyakra, míg a nagyobb gyűrű a hüvelybemeneten kívül kell, hogy elhelyezkedjen.
Mennyire hatásos?
A női óvszer 75-82 százalékos biztonsággal véd a nem kívánt terhességtől. A rizikófaktorok hasonlóak a férfi óvszeréhez:
- elszakadhat felhelyezés vagy aktus során
- ha későn helyezik fel, a pénisz esetlegesen már érintkezhetett a hüvellyel
- levételnél esetleg ondó kerülhet a hüvelybe
Előnyei:
- a nők számára hormonmentes fogamzásgátlási lehetőséget nyújt, amennyiben partnere elutasítja az óvszerhasználatot
- véd a nem kívánt terhesség és a nemi úton terjedő betegségektől
- akár 8 órával az aktus előtt felhelyezhető
- nem szükséges merev pénisz az óvszer felhelyezéséhez
- a hüvely külső és belső részét is védi a fertőzésektől, nincs az a veszélye, hogy aktus során lecsúszik és ondó jut a hüvelybe
- terhesség és menstruáció alatt is használható
Hátrányai:
- Mivel a külső gyűrű a vaginán kívül helyezkedik el, ez egyes nőket zavarhat
- Aktus alatt esetleg zajos lehet, ám síkosító használatával ez megszüntethető
- Kisebb hatékonysággal véd a terhesség ellen, mint a fogamzásgátló tabletták
- Csak egy alkalommal használható, minden aktushoz új női óvszer szükséges
Felhelyezése:
A kisebb, puhább gyűrűt a vaginába kell helyezni, míg a nagyobbat a hüvelybejárathoz, ahol véd a fertőzésektől, úgy, hogy a szeméremajkakat fedje. A mutatóujjra húzva , mint egy tampon felhelyezhető, levétele a külső gyűrű segítségével történik,akkor, mikor az a párnak kényelmes, akár órákkal az együttlét után.
Hasznos tippek:
- vigyázni kell, hogy a túl hosszú körmök vagy ékszerek ki ne szakítsák
- nem szabad a férfi óvszerrel együtt használni, mivel azok súrlódása szakadáshoz vezethet
- amennyiben szeretkezés közben elszakad, vagy a külső gyűrű a hüvelybe csúszik, esetleg megcsavarodik, el kell távolítani és újat kell felhelyezni.
Forrás: nlm.nih.gov
Nálunk is kapható 🙂